Podzespoły

Chłodzenie komputera – co wybrać, żeby obniżyć temperaturę?

Chłodzenie komputera – co wybrać, żeby obniżyć temperaturę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy gracz wie, że dobre chłodzenie podzespołów komputera to absolutna podstawa. Bez niego nasz sprzęt może być narażony na znacznie obniżenie wydajności.

Jeżeli nie zapewnimy naszemu komputerowi odpowiedniej temperatury, narażeni jesteśmy choćby na znaczne zmniejszenie żywotności wszystkich podzespołów komputera. Przegrzewanie się karty graficznej może prowadzić do występowania błędów graficznych, nazywanych artefaktami. Jak jednak wygląda sytuacja z jednym z najistotniejszych elementów każdego komputera – procesorem?

Temperatura a uszkodzenia procesora

Przywykło się sądzić, że gdy procesor komputera jest niedostatecznie schłodzony, może dojść do jego uszkodzenia. Nie jest to do końca prawda. Większość współczesnych procesorów wykorzystuje bowiem technologię nazywaną dynamicznym skalowaniem częstotliwości. Można nazwać ją swoistym bezpiecznikiem termicznym. 

Kiedy temperatura procesora przekroczy pewien próg, układ rozpoczyna obniżanie mocy procesora tak, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia. W konsekwencji prowadzi to do znacznego spowolnienia całego systemu. Jak widać, nie musimy się więc bać, że podwyższona temperatura doprowadzi do awarii procesora.

Nie znaczy to oczywiście, że powinniśmy ignorować kwestię chłodzenia. Utrzymanie poprawnej temperatury wciąż pozostaje niezbędne dla wydajnego działania sprzętu. Należy też pamiętać, że dynamiczne skalowanie częstotliwości jest elementem charakterystycznym procesora. Dobrego chłodzenia wymaga też między innymi karta graficzna. Jest to więc sprawa, której nie wolno przeoczyć. O odpowiednią temperaturę systemu można za to zadbać na wiele sposobów.

Obudowa

Jest to pierwszy istotny element, który musi zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Różne obudowy posiadają też różne możliwości zamontowania wentylatorów. Najlepiej dobrać taką, żeby wentylatory zostały rozmieszczone równomiernie pomiędzy przodem, górą i dołem.  Zasilacz powinien znaleźć się z dołu obudowy, gdyż znacząco obniża to jego temperaturę i zwiększa estetyczne walory komputera.

Wentylatory i radiatory

Oba te urządzenia składają się na najbardziej klasyczny przykład układu chłodzenia komputera. Zadaniem radiatora – nazywanego czasami chłodnicą – jest odprowadzanie ciepła z tak zwanej czapki. Jest to miejsce, gdzie przekazywane jest ono przez pracujący procesor. 

Do radiatora trafia ono za pomocą specjalnych rurek wypełnionych cieczą lub gazem – tak zwanych heat-pipes. Wentylatory mocuje się natomiast w specjalnie do tego przygotowanych miejscach obudowy. Przy ich dobieraniu pamiętać należy o ciśnieniu powietrza wewnątrz obudowy. W momencie, gdy zaczynają one tłoczyć więcej powietrza, niż zasysać, w obudowie wytwarza się podciśnienie. Jednym z jego skutków jest zasysanie kurzu z otoczenia, co utrudnia utrzymanie sprzętu w czystości.

Chłodzenie cieczą

Jeżeli chodzi o cenę, jest to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe. Jeżeli zdecydujemy się na ten typ chłodzenia, należy kupić specjalny zestaw, który zaprojektowany jest z myślą o jak najefektywniejszym chłodzeniu całego sprzętu. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne i niemal zupełnie bezgłośne. Daje też bardzo duże możliwości personalizacji.

Podsumowanie

Trudno jest jednoznacznie doradzić, jaką metodę chłodzenia wybrać. Pod uwagę trzeba wziąć między innymi budżet, poziom głośności oraz efektywność, ale też warunki techniczne reszty wykorzystywanych podzespołów.

Zdj.główne: Alexandru-Bogdan Ghita/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*