Oprogramowanie

Chmura obliczeniowa czy on-premise?

Chmura obliczeniowa czy on-premise?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żadna firma nie może operować bez odpowiedniego sposobu przechowywania zasobów informatycznych. Które rozwiązanie jest lepsze – chmura obliczeniowa czy on-premise?

Oprogramowanie na własnej infrastrukturze czy chmura?

Jest to dylemat bardzo wielu firm. Przed podjęciem decyzji, w który ze sposobów chcemy zainwestować czas i pieniądze, warto rozważyć, jakie są zalety, a jakie wady danego rozwiązania, a także dowiedzieć się, na czym polegają poszczególne rodzaje infrastruktury. Tak naprawdę to, które środowisko najbardziej sprawdzi się w danej firmie, zależy od wielu czynników, przykładowo wymaganego poziomu bezpieczeństwa czy obowiązku spełnienia regulacji prawnych.

On-premise

On-premise to model, w którym oprogramowanie działa w lokalnym środowisku informatycznym, na infrastrukturze firmy będącej jej własnością. Zwykle obsługą zajmuje się wewnętrzny dział informatyczny lub zewnętrzna, zatrudniona do tego firma. Aby korzystać ze środowiska on-premise, należy zatem wyposażyć się w odpowiednie maszyny i zająć się nie tylko budową, ale też utrzymaniem odpowiedniej infrastruktury – sieci, pomieszczenia serwerowni, a także oprogramowania.

Model on-premise wymaga od użytkownika zarówno konserwacji sprzętu, jak i pracy nad oprogramowaniem. Skalowanie jest w tym środowisku stosunkowo trudne, ponieważ niezbędny jest zakup dodatkowych maszyn. Niezbędne jest również posiadanie własnej serwerowni i utrzymanie w niej odpowiednich warunków. Jest to za to model, przy którym łatwa jest kontrola zasobów oraz usług, a także ułatwione jest spełnienie regulacji prawnych, czego przykładem może być RODO.

Chmura obliczeniowa

Chmurą obliczeniową nazwać można zespół połączonych ze sobą serwerów, czyli programów lub maszyn służących do przechowywania i przetwarzania danych. Serwery mogą łączyć się ze sobą za pośrednictwem sieci publicznej lub prywatnej. Jest to model przetwarzania danych, dzięki któremu za pomocą sieci dostawca udostępnia użytkownikowi usługi czy zasoby – usługi analizy, przestrzeń dyskową czy moc obliczeniową. Istnieje kilka rodzajów chmury obliczeniowej.

Chmura publiczna

Właścicielem maszyn oraz zasobów jest zewnętrzny dostawca, przykładowo Google czy Alibaba. Dostawca oferuje gotowe usługi, takie jak maszyny wirtualne, bazy danych czy usługi analizy. Jest to rozwiązanie, które umożliwia skalowanie automatyczne lub manualne. Jego koszty uzależnione są od zużycia i jest mało awaryjne. Przy długim użytkowaniu może jednak wiązać się z niemałymi kosztami, a także ograniczoną kontrolą nad dostępnymi usługami.

Chmura prywatna

Maszyny, dostępne zasoby oraz wewnętrzna sieć to własność jednej organizacji. Chmura nie jest współdzielona przez użytkowników, a obsługa infrastruktury to odpowiedzialność wewnętrznego działu IT lub zewnętrznego dostawcy. Jest to rozwiązanie bezpieczne, umożliwiające tworzenie nowych rozwiązań i usług, a także łatwe spełnienie regulacji prawnych. Zwykle wiąże się jednak z niemałymi kosztami.

Jaki model wybrać?

Powyżej przedstawione rodzaje chmury obliczeniowej to nie wszystkie dostępne modele. Tak czy inaczej, nie ma uniwersalnej zasady, którą warto kierować się w tej kwestii. Wybór odpowiedniego modelu powinien być poprzedzony dogłębną analizą finansową i technologiczną.

Zdj. główne: luis gomes/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*