Akcesoria

Zewnętrzna karta dźwiękowa – czy warto ją kupić?

Zewnętrzna karta dźwiękowa – czy warto ją kupić?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Karta dźwiękowa zdecydowanie nie jest podzespołem, na który zwracamy dużą uwagę przy zakupie komputera. Jednak układy montowane domyślnie w komputerach zazwyczaj nie oferują zbyt dobrej jakości dźwięku. 

Jeżeli chcemy, by nasza muzyka, filmy czy też gry brzmiały po prostu dobrze, warto zainteresować się zewnętrzną kartą dźwiękową.

Dlaczego warto

Karty dźwiękowe, które zazwyczaj możemy znaleźć w komputerach, są zintegrowane z płytami głównymi, przez co posiadają bardzo ograniczone możliwości, zwłaszcza jeżeli chodzi o obsługę dźwięku przestrzennego. Oprogramowanie, które dostarczane jest razem z takimi kartami, jest bardzo ubogie i nie pozwala na bardziej zaawansowane ustawienia. 

Takie chipy często nie są odpowiednio osłonięte przed zakłóceniami, co może się objawiać tym, że podczas intensywnej pracy spotkamy się z uciążliwym brzęczeniem albo buczeniem, które w najgorszych przypadkach może być słyszalne nawet przy zwykłym przesuwaniu kursora po ekranie. Takie proste układy nie dostarczą również odpowiednio dużo mocy głośnikom oraz lepszej jakości słuchawkom, przez co odtwarzany dźwięk będzie cichy i płaski.

W rozwiązaniu tych problemów może pomóc zewnętrzna karta dźwiękowa. Najczęściej przypomina ona pendrive lub dysk zewnętrzny i jest podpinana bezpośrednio do złącza USB komputera. Wszystkie karty, które znajdziemy w tym momencie na rynku, posiadają co najmniej dwa porty audio. Najczęściej są to wyjście oraz wejście mini-jack. Niewielkie rozmiary tych kart ułatwiają ich przechowywanie oraz transport.

Na rynku dostępne są również bardziej rozbudowane modele, które posiadają na przykład wbudowane wzmacniacze dźwięku, konwertery cyfrowego audio, a także dodatkowe porty, jak wejście optyczne Toslink.

Zdecydowana większość zewnętrznych kart dźwiękowych, których cena wynosi powyżej 100 zł, wspiera standard dźwięku przestrzennego 5.1 i 7.1, oraz wszystkie współczesne technologie, które wpływają na jakość dźwięku, jak na przykład Dolby Digital. Razem z urządzeniem producent dostarcza oprogramowanie, które pozwala na znacznie większą kontrolę dźwięku, który opuszcza nasz komputer. 

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli zewnętrznych kart dźwiękowych. Te najtańsze kupimy już za kilkanaście złotych. Obsługują one jednak wyłącznie standard stereo. O wiele lepszą inwestycją będzie kupienie droższego, markowego produktu. Ceny takich kart zaczynają się od 80 zł. Najlepsze modele, które oferują najwyższą jakość brzmienia, kosztują w granicach od 300 do 400 zł.

Ciekawe modele

  • Creative Sound Blaster Play 3 – jedna z tańszych propozycji, którą warto polecić. Za kartę zapłacimy mniej niż 100 zł, a urządzenie do złudzenia przypomina droższy model Sound Blaster G1 7.1, jednak w przeciwieństwie do niego, obsługuje tylko dźwięk stereo. Karta posiada wzmacniacz słuchawkowy, którego brzmienie możemy skonfigurować za pomocą oprogramowania;
  • Creative Sound Blaster G1 7.1 – Kosztująca około 120 zł karta to idealny wybór dla tych, którzy szukają urządzenia z obsługą systemu dźwięku przestrzennego 7.1. Dodatkowo otrzymujemy świetne programowanie, a sama karta posiada dwa złącza audio;
  • Creative Creative Sound Blaster X G6 – jeżeli budżet nie ma znaczenia (a tutaj wynosić musi przynajmniej 600 zł), to jest to idealny wybór. Solidna, metalowa obudowa oraz przetwornik DAC i wzmacniacz słuchawkowy Xamp. Nic więcej od zewnętrznej karty dźwiękowej nie można wymagać.

Zdjęcie główne: WikimediaImages/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*